I lördags hölls första Judits Pokal för 2015 och de som tävlande var U13 & U15 ungdomar.

Det var roligt att se så många av våra ungdomar fajtas och försöka sitt bästa. Karim visade vad skåpet skulle stå och vann sin klass, Leo-Noora kom två och var lycklig som en sol, Oscar D och Carl S tog också silver  och Karl T & Hampus tog varsin bronsmedalj.
Judits Pokal är en tävling där man räknar ihop poängen för de som placerat sig och roligt är att GJK ligger på en tredje plats efter Judits första tävling (ledande Lindome har 366 p och GJK är trea på 302 p). Bra jobbat säger vi till våra ungdomar!

Jeffrey gjorde debut som domare och skötte sig bra. Klubben är väldigt glad att vi äntligen fått en domare till på mattan förutom Johan (och självklart Dick de gånger han har möjlighet att delta).

IMG_1826

Förhoppningsvis får vi även se fler av de som gick domarkursen tidigare i år på kommande Judits tävlingar under 2015.

Utöver våra tävlande var det roligt att se så många hjälpa med fiket, koka-tavlorna och som prisutdelare. Stort tack till alla er som bidrog att göra det till en bra tävling i lördags. Det var flera som berömde oss för vårt fina arrangemang. Vi är inte felfria men vi är grymma!

/B