Söndag den 10 maj samlades ca 40 ungdomar (ca 25 tjejer & 14 killar) på samträningen mellan 11.00-12.30 på GJK. Det var ungdomar med bälten i alla grader dvs från gult upp till brunt.

10maj_samtraning

Gästtränare denna dag var Eva Johansson, Lugi JK, vilket var skoj, roligt och lite annorlunda. Speciellt ne-waza på tre i en grupp.

För tjejerna blev det sedan dags att gå upp på mattan igen kl 14, då var det ca 30 tjejer i blandade åldrar på mattan.

10maj_Judo5avslutn

Dagen avslutades med att Lasse från Svenska Judoförbundet delade ut Judo5´s första Judo5Star Challenge och detta priset gick till Elsa (som blev förvånad och väldigt glad). Priset tilldelades den person som samlat flest poäng under 2014 genom att delta på träningar och tävlingar.

 10maj_Elsa

Därefter kom lite överraskande för många av oss Roland från Göteborgs Judoförbund och delade ut blommor som tack till flera av ledarna inom Judo5.

Slutligen bjöds det på glass som alla, unga som äldre, uppskattade.
/B

Kategorier: GJK Nytt