Lördag den 4 maj var det dags för Judits Pokal 2 för U9, U15 & U18.

Judits är en tävling som GJK arrangerar fyra gånger om året och där de som kommer på medaljplats samlar ihop poäng. Den klubb som samlar ihop mest poäng efter fyra omgångar får ta med hem Judits Pokal´s vandringspris.

Det var totalt 65 tävlande och inte så många tävlande från klubben men de som tävlade kämpade på mycket bra!

Efter två omgångar så leder Landvetter följt av JK Budo. GJK ligger på femte plats men hoppet mellan 2an och 3an är stort och nästan på 500p.

Går ni in under Judits Pokal 2019 finner ni både resultat från JP2 och sammanställningen efter två deltävlingar.


https://www.gjk.se/?page_id=4165


Stort tack för förarbetet på klubben innan tävlingen, till tävlande, ledare, domare, funktionärer och till de som sponsrade till dagens café!
/Bodil

Kategorier: GJK Nytt