Rapport Trollträffen 1, 14-15 Maj 2022
VIKTOR FAZLAGIC KRISTIANSSON
Tävlade i U21 på lördagen, där blev det två förlust, tävlade också i Senior på söndagen där blev det en vinst och två förlust. Härligt att se Viktor tillbaka i tävlingssammanhang efter skadan i armen på NM på Island.
Några av matcherna kan ses här:
https://youtu.be/Hm-US-Widio
Viktor-Emil, tid: 18:43
Viktor-Arvid: tid: 40:04
Victor-Oscar tid: 54:19
ALEKSANDR IAKIMCHUK
Tävlade i Senior -73 på söndag och tog Guldmedalj efter att ha vunnit 5 matcher, stark insats av Alex!
Några av matcherna kan ses här:
https://youtu.be/YZs9UuWBBrI
alex-Jon, tid: 7:32
alex-thomas, tid: 13:07
Alex-Eyjolfur, tid: 26:20
BENJAMIN EGUTI ROTHSTEIN
Benjamin tävlade i PU13 och mötte hårt motstånd, förlorade två matcher. Visade ändå på användande av en del tekniker de har tränat på, bl a bättre försvar i Newaza.
Några av matcherna kan ses här:
https://youtu.be/6wiQZZmCHIg
Benjamin-Emil, tid: 21:10
Benjamin-Dexter tid: 34:20
PETER SUNDIN
Peter gjorde tävlingspremiär på Judomattan, tävlade i både Senior och i Veteran på Söndagen. I Veteran mötte han hårt motstånd, två förluster. I Senior blev det en silvermedalj efter två vinster på Ippon och en förlust, Grattis till en stark premiärinsats Peter!
Några av matcherna kan ses här:
https://youtu.be/YZs9UuWBBrI
Peter – Jimmy, tid: 9:52
Peter-Thomas, tid: 20:58
Peter Dante, tid: 32:24
Peter Bashar, tid: 1:23:10
ARON MATHIASSON
Aron tävlade, för första gången i vuxen ålder, i Veteran -90 på söndagen, stark insats där han tog med hem en bronsmedalj med två fina vinster i newaza. https://youtu.be/JgDTsXuQpRc Aron-HansGöran ~38:01 Aron-Mats, tid: 48:10Aron-Essam, tid: 58:18 |
/Jonathan via Bodil