Vi bjuder in er att hjälpa till att städa ett område i Majorna/Långgatorna för att hålla staden ren och trivsam. Det här är en chans för oss att tillsammans tjäna pengar till föreningen för att bekosta vår breda verksamhet.
Vi har fått fyra städtillfällen tilldelade oss under sommaren/hösten, och vi behöver 10 personer till det första tillfället den 4 juli och 20 personer vid de tre sista tillfällena. Givetvis får ni ta med er syskon och föräldrar till tillfällena. Viktigt är att vi alltid får ihop det antal deltagare som krävs för annars får vi avdrag på vår ersättning. Vi hoppas att så många av er som möjligt vill vara med och hjälpa till att få in pengar till föreningen. Här är datum och tider för städtillfällena:
• Första tillfället: 4 juli kl. 10-12
• Andra tillfället: 29 augusti kl. 10-12
• Tredje tillfället: 19 september kl. 10-12
• Fjärde tillfället: 10 oktober kl. 10-12
Vi träffas vid lekplatsen nedanför Oscar Fredriks Kyrka Fjärde Långgatan och börjar städa för att göra området ännu finare. Ta gärna med arbetskläder och ett glatt humör! Vi kommer att få all nödvändig utrustning.
Anmäl er i förväg på listan som ligger på disken vid entrén. Kryssa i de tillfällen ni kan. Det går också bra att höra av sig direkt till Simon Wallengren (simon.wallengren@gmail.com) 0733-106792 eller Helena Lundin (helena@gjk.se) 0702-063065.
I anmälan ska framgå hur många ni är som kommer och hjälper till och till vilka datum ni anmäler er till.
Om ni är flexibla på datum ange gärna även det så att vi ser till att vi får ihop tillräckligt med deltagare vid varje tillfälle. Tack på förhand!
Välkomna att vara med och bidra!
Göteborgs Judoklubb